Uyuyan Dev Türk Dünyası

Uyuyan Dev Türk Dünyası

Türk toplumu güçsüzlükten nasıl kurtulur sorusuna cevap niteliği taşıyan bir kitaptan bahsetmek istiyorum. Ord. Prof. Dr. Reha Oğuz Türkkan, Uyuyan Dev isimli kitabında güçlü bir devlet olabilmenin şartlarını sıralıyor, bir anlamda yol gösteriyor.

Türkkan soruyor: Önümüzdeki 15-20 yılda, Türklerin İsviçre gibi sadece kalkınmış mı, yoksa Kanuni devrindeki Osmanlılar ve bugünkü Amerika gibi tehditlere pabuç bırakmayan, sesini duyurabilen, aynı zamanda da zengin ve müreffeh olmasını mı isterseniz? Tercihiniz hangisidir? Kalkınmış olan, fakat siyaseten de, askeri bakımdan da güçlü sayılmayan millet-devletleridir. Milli gelirleri yüksektir, eğitim, sağlık ve refah düzeyleri ileridir, fakat süper güçlerden değildirler.

Türkkan'a göre, kalkınmış, fakat güçlü olmayanlar süper güçlerin oyunlarına maruz kalabilir ve göz göre göre bazı haklarını kaptırabilirler, hatta işgale uğrayabilirler. En azından, daha büyük, daha refahlı günlere kavuşmaları imkansızlaşır. Uyuyan Dev kitabında, kalkınmak, güçlü olmak, süper devletler kulübüne tekrar girmek hedef olarak gösteriliyor.

YAZAR:Ord. Prof. Dr. Reha Oğuz Türkkan
BARKOD:9789756461266
ISBN:9789756461266
SAYFA SAYISI:347
SATIŞ FİYATI:13.00
KİTAP BOYUT:13.5 x 21 cm
KİTAP KAPAK CİNSİ:Karton Kapak
KİTAP YAYINCI:Pozitif Yayınevi